live
Спутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризация-Н. Символьная скорость 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Львові з'єднали воєдино кабінет алхіміка і живий голос Соломії Крушельницької


фото: Ярина Коваль
Унікальну виставку сформували експонати, об'єднані навколо теми Фауста в оперній традиції.

Голос Соломії Крушельницької - зокрема запис арії Маргарити у її виконанні  "L’Altra Notte il fondo al mare…" з 1906 року -  звучить зараз у стінах Музично-меморіального музею цієї знаменитої оперної співачки  у межах доволі несподіваної виставки "L’Altra Notte. Іншої Ночі", яку зініціював та організував працівник музею мистецтвознавець Іван Дудич. Властиво, йдеться про понад 60 експонатів з музейної збірки і приватної колекції самого Івана Дудича, об'єднаних навколо теми Фауста в оперній традиції.  Зокрема, мова про опери  Ш.Гуно "Фауст" та А.Бойто "Мефістофель", в кожній з яких Соломії Крушельницькій випало співати, інформує "Еспресо.Захід".

Часто так буває, що ту чи іншу подію провокує якась деталь. Так було і з цією виставкою, основу якої склали 8 оригінальних офортів, що представляють ілюстрації авторства знаменитого свого часу німецького художника Енґельберта Зейберца (що їх гравірували  у Парижі Адріан Шлейґ, Альгейєр Зігле та інші) для санкт-петербурзького видання "Фауста", яке побачило світ у 1899 році. 25 пророблених до найменших деталей ілюстрацій Зейберца, спеціально розроблений для друку книги "готичний шрифт", прикраси тексту стилізованими замальовками, віньєткми тощо, а також шкіряна палітурка вказували не лише на вибраність спроможних купити цю книгу, а й на зацікавлення найвідомішим варіантом легенди про доктора Фауста, виписаним видатним засновником сучасної німецької літератури. 

"У кожного свій шлях до "Фауста", – сказав на відкритті виставки  "L’Altra Notte. Іншої Ночі" директор музично-меморіального музею Соломії Крушельницької Михайло Кобрин. – Я був тоді в класі сьомому чи восьмому, як ми проходили цей твір за шкільною програмою. І так мене він захопив, що ми з мамою поїхали до центру і я собі цю книгу купив. Вона стала першою, з якої почала формуватися уже моя власна приватна бібліотека".

"На "Фауста" я "захворів" ще в школі, коли в хрестоматії перечитав з нього уривки, – розповідає мені куратор виставки Іван Дудич. – Це настільки захоплює, коли людина може все. І ти не думаєш в такі моменти, що все в цьому житті має свою ціну. Думаю, що саме з цього твору почалася і моя цікавість до всього, що пов'язане зі смертю та загробним життям Сьогодні я навіть колекціоную на цю тему мистецькі твори".

Відтак серед представлених експонатів – вінілові платівки, фото, ретро-поштівки, старовинна порцеляна, графіка, карти таро й інші цікаві тематичні речі. І навіть реконструйований свого часу зусиллями  Юлії Пігель, відомої – як поетка – під псевдо Рута Вітер, сценічний  костюм Соломії Крушельницької в образі Єлени Троянської  та дивовижні жуки та комахи авторства сучасного художника Максима Максиміва.

"Тут немає випадкових речей, – акцентує Іван Дудич. – Кожен експонат пов'язаний і підсилює інший. І за кожним своя цікава історія. Приміром, один з представлених офортів Енґельберта Зейберца показує, як Мефістофель спокушає Фауста своїм темним концертом. І власне, серед тих персонажів видно фігуру мавпочки, що  грає на тарілках.  Енґельберт Зейберц як придворний художник Максиміліана ІІ Баварського, який мав свій приватний імператорський оркестр, створив тут певну алюзію. Оскільки в цей імператорський оркестр музиканти потрапляли не завдяки власному таланту, а через привілегії та лояльність до повелителя, то цей оркестр зажив поганої слави через недосконалу гру і часте фальшування нот. Відтак мавпочка тут аж ніяк не випадкова тваринка. Інший придворний художник, скульптор-мініатюрист, майстер високої порцеляни Йоахім Кендлер теж зреагував на цей оркестр, створивши свою унікальну серію "Мавп'ячий оркестр", де кожна з мавп – як карикатура – наслідувала реальних невдах-музикантів.  До експозиції виставки я включив уже пізнішу  алюзію до оригінального Кендлера , що її виготовила на початку  ХХ  століття відома італійська  мануфактура. Моє і не тільки моє неймовірне зачудування викликає деталізація, коли кожна шерстинка мавпочки-диригента промальована  або коли піпітер з нотною партитурою винесений в окрему скульптурку. От такі деталі додають смаку, захоплюють".

До речі,  виставка  "L’Altra Notte. Іншої Ночі" експонуватиметься у музично-меморіальному музеї  Соломії Крушельницької  до 7 березня. І осягати тему Фауста  в оперній традиції набагато цікавіше в товаристві Івана Дудича, ніж самому. 

Ярина Коваль

Фото Ярини Коваль

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

новости партнеров

2 марта, 2021 вторник

1 марта, 2021 понедельник

28 февраля, 2021 воскресенье

2 марта, 2021 вторник

1 марта, 2021 понедельник

28 февраля, 2021 воскресенье

27 февраля, 2021 суббота

26 февраля, 2021 пятница

25 февраля, 2021 четверг

24 февраля, 2021 среда

Спутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризация-Н. Символьная скорость 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введите слово, чтобы начать